Změna situace

1. listopadu 2015 v 23:25 | cloverdee
Vážně jsem se snažila do toho propašovat alespoň zárodek děje tak, aby to třeba bylo možné nějak číst... Tak dejte vědět, jestli to jde, nebo je to se mnou už nadobro beznadějné.
Malá nápověda - kolísání velkých / malých písmen není nahodilé! :)

*

Mlhavé zákruty řečiště se nejistě vlnily v houstnoucím oparu. Přimhouřené oči si tím úkonem vůbec nepomohly, jen lepkavý chlad ještě hlouběji zaťal svůj dráp, mučivě pomalu, po krku, do páteře... Otřáslo se. Neurčitě červený plášť přitáhlo blíže ke kostnatému tělu a přikročilo blíž. Bylo nervózní?
Na molu se nedělo nic. Bezčasí, bezvládí... Kdesi sice vanul vítr, ale scvrklé spadané listí se ani nezachvělo, jen mrtvá poloha. Nasládlý příznak tlení si pronikavě razil cestu v chřípí, nedokázalo se jej zbavit. Poněkud tupě zíralo kamsi na řeku a čekalo. Však on se objeví.
Mlasknutí vlny zarezonovalo okolím. Tiché šustění voru se přibližovalo a červený plášť zkameněl. Žádné chvění, dnes ne - tentokrát ne.
"Ty?" ozval se přidušený hlas postavy v šedé kápi z tence potrhané tkaniny. Oba tyčící se na sebe chvíli mlčky zírali a pak šedý mírně sklonil hlavu. V ruce třímal dlouhé bidlo, které bylo olepené vlhkou hnilobou natolik, že nebylo možno určit, zda vůbec kdysi bylo ze dřeva.
"Jako bys mě dávno nečekal," zašklebilo se Svědomí a zbrkle vkročilo jednou nohou na vor. Ten se zakýval a šedý nevraživě zavrčel.
"Pozor!"
Červené se ušklíblo, opatrnému balancování společníka s bidlem nevěnovalo nejmenší pozornosti a místo toho jen rozverně pláclo: "Máš se?"
Oči v sloup. "Co myslíš."
Nově příchozí se jakž takž uvelebil na úzkém sedátku a pátravě pohlédl vzhůru na svůj šedý protějšek. Ten si stáhl kápi hlouběji do čela, ucukl pohledem a odrazil od mola. Tichá mlha je okamžitě pohltila a oni osaměli. Nadešel ten pravý čas...
"Tak proč jsi tady?" pořád spíše vrčel šedý.
"Potřebuji převézt," přiznalo Svědomí prostě a bez vytáček.
Převozník se otřásl - nebylo to chladem. "Copak, copak, trable v ráji?"
Svědomí na něj upřelo své šedomodré oči. Opět ucukl pohledem. Nechtěl rýpat. Ale nemohl si pomoci, vždyť...
"Dobře," povzdechl si Převozník. "Tak dobře..." Odrážení nabíralo čím dál pravidelnějšího rytmu, mlaskání vln splývalo se svištěním okolního vzduchu, točivých mlh a možná i něčeho dalšího.
"Kam to bude?"
"Kam až můžeš. Víš, že tě nechci zatěžovat."
Šedý opět zavrčel.
"Vážně, sice bych ocenilo tvou pomoc, ale nechci na úkor..."
Znovu oči v sloup. "Víš, proč to dělám."
"Ano, ale..."
"Pak tedy taky víš, že tě dovezu jak nejdále to půjde," přerušil jej Poutník.
"Vím," řelo Svědomí tiše.
Po malé pauze si Převozník přece jen povzdechl a: "Jedno mi ale řekni..."
"M?"
"Jak se s takovou věcí Svědomí vyrovnává?"
Svědomí dlouho mlčelo. Dlouho. "Nebudu tě brát jinak jen proto že..."
"...jen proto, že díky tobě se stanu převozníkem," opět jej přerušil.
Svědomí nenamítalo. Tvářilo se nicméně klidně, vinu na tváři nemajíc.
"Jen a jen díky tobě."
"Chci, abys byl v pohodě. Takže jestli..."
Převozník prudce trhl hlavou, aby jej přerušil. Kápě mu přitom sklouzla z temene a na něm se zaleskly stříbrné pásy utrpěných ran.
"Co tak zíráš?" utrhl se. "Pár let už se přece známe. Vlastně," nepatrný úsměv, hořkosladký, "dnes je to přesně šest let a devět měsíců."
"Jak si to můžeš pamatovat?" Svědomí se tvářilo upřímně překvapeně. Jak taky jinak. Bylo to naprosto podružné. Pro něj.
"Kdo by zapomněl na ten zcela jedinečný den zalitý slunečním svitem - den, kdy hvězdy zaplály v pravé poledne, leprikóni na nebe namalovali čtyři duhy nad sebou a na ně ještě skákající chlupaté jednorožce? Kdo by kdy vůbec dokázal zapomenout na den, kdy potkal své Svědomí?"
"Haha," podotklo Svědomí otráveně a ani se nesnažilo předstírat provinilý tón. "Víš dobře, že jsem tu bylo pořád, kdykoliv jsi..."
"...nechtěl. To rozhodně ano."
Mlčelo.
"Hele, mně fakt nevadí, že ses posledních šest let prohánělo někde na mořích, lovilo mořské panny a bůhvíco ještě. Naopak, vlastně celkem oceňuji, žes tu a tam i poslalo poštovního racka."
"Tak co ti tedy vadí?"
Převozník se zarazil ve zcela zjevné snaze si následující prohlášení dobře promyslet. Jen se nesplést, noha z voru přece sklouzne tak snadno... A že tenhle byl lety pořádně ztrouchnivělý.
"Možná nic. Pokud jsi ty mořské panny lovit chtělo."
"Jistě, že jsem chtělo. Ty víš přece nejlíp, jak moc jsem chtělo být..."
"...normální? Já vím. Ale řekni, cítilo ses při tom dobře? Opravdu to bylo to, cos chtělo, bylo to ono?"
Šedomodré oči se nebezpečně zaleskly. "Jak jsi na tohle přišel?"
Nevesele se usmál. "Mluvili jsme o tom. Tenkrát na těch ztrouchnivělých schodech, což si údajně nepamatuješ. Zeptal jsem se tě, jak jsi poznalo, že chceš lovit právě mořské panny a tys řeklo, že..." Zhluboka se nadechl. "Že.se.prostě.už.chceš.dostat.na.moře.a.panny.ti.nijak.zvlášť.nevadí," vychrlil ze sebe.
Svědomí zíralo. Pomalu usedalo zpět na pryčnu, ze které se předtím v rozčilení napůl vymrštilo.
"Vzpomínám si," přiznalo pomalu. "Ten rozhovor..." Podívalo se na Převozníka v náhlém poznání, ale ten jej opět zarazil.
"Na tom nezáleží. Hlavně že oba víme, cos vlastně chtělo."
Ty šedomodré oči říkaly tolik!
Převozník se zazubil. "Copak - divíš se, že se ptám na takové věci tebe? Ano, za ta léta jsem se trochu přiučil, můžu fungovat i za tebe... Alespoň někdo ještě," dodal tiše.
Svědomí se zavrtělo, přitáhlo červený plášť a pak...
"Zastav."
"Cože?"
"Zastav, já... to doplavu."
"Proč?" nechápal Převozník. "Přece jsem říkal, že tě převezu. Nevadí mi to, pokud ty se dostaneš tam, kde máš být, pak..."
"Právě proto." Na tváři Svědomí se poprvé objevila stopa bolesti. "Nechci, abys to dělal jen proto, že já někam potřebuju."
Převozník mlčel. Nemohl promluvit. Prostě na to nemohl reagovat.
"Nechci ti ublížit, chápeš?"
Převozník stále mlčel. Jeho tvář byla bez výrazu i zelenošedé oči zmrtvěly. Svědomí natáhlo nohu nad táhle hnědou vodní hladinu a upřelo na Převozníka pronikavý pohled. Pomalu, neskutečně pomalu zabodl bidlo do bahna a nechal vor ještě chvíli plout samospádem. Pak se zastavili. Svědomí stále zíralo a Převozník se stále nehýbal.
"Slib mi jednu věc, Převozníku... Dáš mi vědět."
To jej přimělo k hořkému úsměvu.
"Myslím to vážně. Kdybys měl pocit, že už takhle nemůžeš, že nechceš... Kdybys cítil, že ztrácíš kontakt se svým já, tak..."
"Myslíš se svým svědomím?"
"Možná," usmálo se Svědomí lehce nervózně. "Prostě jen... Dávej na sebe pozor." Naposledy se ohlédlo a s nechutným plesknutím zmizelo pod hladinou. "A díky," ozvalo se ještě s posledním šplouchnutím řeky - klam ozvěny? - a pak už nic.
Převozník smutně zíral do vody.
Byl už zase v háji. Byl už zase v háji, aniž by si byl všiml, kdy on sám vlastně zatoužil po moři.
Nakonec se však na jeho tváři znovu objevil starý známý cynický úsměv a on bidlem odrazil. Zamířil zpět do tajů samého středu řeky, než jej zase někdo bude potřebovat. Protože to byl jeho úděl. Pomáhat druhým.
Pomáhat druhým a ztrácet sebe.
Ještě nikdo se ho nikdy nezeptal, jak se vlastně stal Převozníkem.
Stejně by mu nikdo nevěřil.
Nevěřili by mu, že převozníka z něj udělalo jeho vlastní Svědomí.
Protože, upřímně, kdo vůbec může mít Svědomí, které by si něco takového risklo vzít na svědomí?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lapwing | 4. listopadu 2015 v 23:04 | Reagovat

když jsem to četla dnes v brzkých nočních hodinách a pomalu usínající, viděla jsem v tobě Svědomí, i když jsem měla pocit, že mi na tom něco uniká... teď jsem to přečetla znovu a myslím, že vím, co jsem nepostřehla, Převozníku :) zvláštní, jak ta hranice mezi dvěma protiklady bývá někdy tak mlhavá...možná ne protiklady, spíš puzzle, doplňky jeden druhého...
vzpomněla jsem si na písničku Jolene, kde žena zpívá o nádherné dívce, která by mohla jen svým pohledem získat všechny muže světa, a ta žena dívku prosí, aby jí nevzala jejího milovaného, protože on pro ni znamená všechno a jeho ztrátu by neunesla... mnohokrát se mi stalo, že mě milenky, manželky, družky mých přátel považovaly za onu Jolene, i když neměly důvod (alespoň z mého pohledu, protože ti přátelé mi jsou drazí, já jim jejich drahé polovičky přeji a chci, aby byli šťastní)...ale poprvé jsem se dostala do situace, kdy ta, pro kterou jsem bývala Jolene, se jí sama stala... je to velice zvláštní pocit a kdyby došlo na lámání chleba, těžko říct, zda bych měla šanci...

2 Jamesgaugs | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 15:47 | Reagovat

<a href=https://lguny.ru/>lguny.ru</a>

3 Josephflalk | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 17:38 | Reagovat

Сайт-аутсайдер – выброшенные для ветер финансы и время. Как привлечь клиентов, чем заинтересовать заказчиков и как безвыездно это вовлечь в электронные формы знают сотрудники нашей компании, которые всегда рады новым интересным задачам, способны встречать универсальный мнение с самыми экспрессивными заказчиками и всегда рады помочь развитию деятельных фирм.

<a href=http://realpav.ru/>продвижение сайта Балашиха</a>

4 RobertSpava | E-mail | Web | 15. února 2018 v 4:28 | Reagovat

Купить черную икру на http://ikra.vkusnayaribka.ru +7999 768-3867

5 rondanf2 | E-mail | Web | 21. února 2018 v 15:54 | Reagovat

Started new spider's web predict
http://arab.girls.tv.yopoint.in/?entry-janet
samir accused upcoming laman caste

6 daisyzv18 | E-mail | Web | 25. února 2018 v 0:17 | Reagovat

Porn gay vie with  
http://gayarab.erolove.in/?profile.finn
  gay social sites richard simmons gay free gay personals grinder gay gay strip

7 Otelshors | E-mail | Web | 12. března 2018 v 4:11 | Reagovat

Недорогой отель рядом с центром Нижнего Новгорода. Ближайшая станция метро недалеко от гостиницы, что позволяет попасть в центр города за 10-15 минут. Гостиница располагается в Нижнем Новгороде рядом с ЖД вокзалом и стадионом.
- otel52.ru -  

http://otel52.ru - Гостиница Нижний Новгород

8 Otelshors | E-mail | Web | 16. března 2018 v 0:02 | Reagovat

Недорогой отель рядом с центром Нижнего Новгорода. Ближайшая станция метро недалеко от гостиницы, что позволяет попасть в центр города за 10-15 минут. Гостиница располагается в Нижнем Новгороде рядом с ЖД вокзалом и стадионом.
- hotel52.ru -  

http://hotel52.ru - Гостиница в Нижнем Новгороде

9 barbaralq2 | E-mail | Web | 16. března 2018 v 20:45 | Reagovat

Late-model devise
http://teenbbw.yopoint.in/?gain.aliza
life erotic erotic mobile erotic horror films erotic nights erotic adventure

10 albertogr3 | E-mail | Web | 17. března 2018 v 20:40 | Reagovat

Fresh gay images  
http://gayarab.erolove.in/?info-brent
  gay gif gay meaning gay divorce gay robot gay sauna

11 Everettshors | E-mail | Web | 19. března 2018 v 19:11 | Reagovat

Аренда квартиры на сутки в Нижнем Новгороде
http://na-sutki-kvartira.ru - Квартиры посуточно - na-sutki-kvartira.ru

12 RobertFumma | E-mail | Web | 19. března 2018 v 23:14 | Reagovat

Досок бесплатных объявлений
в интернете в сети большое количество подробности здесь

<a href=http://inbuy.org/newlist-tp.html>Проверенная доска объявлений</a>

13 ElenaGolunovaOfficial | E-mail | Web | 20. března 2018 v 2:33 | Reagovat

Все желающие, заходите к нам на официальный сайт сайт https://golunova-elena.ru/ Елены Голуновой.

Добро пожаловать на официальный сайт Елены Голуновой.

Тут вы сможете задать любой волнующий Вас вопрос сильнейшему экстрасенсу 13 битвы экстрасенсов.
Официальный сайт Елены Голуновой

Здравствуйте! Меня зовут Елена Голунова, я приветствую Вас на своем официальном сайте! Здесь Вы найдете информацию обо мне и фотографии, а так же через мой сайт вы сможете задать мне вопрос пройдя тест.

Я урожанка Новосибирска и мне 43 года, экстросенсорикой я занимаюсь очень давно в основном черная магия меня интересует которая не менее эффективна чем белая магия.

У меня трое сыновей, Влад который Кадони 25-и лет, до него Виктор Голунов и средний сын Дмитрий которому 15 лет и он уже обладает способностями.

Наш сайт  https://golunova-elena.ru/

14 melindass16 | E-mail | Web | 20. března 2018 v 5:48 | Reagovat

My gay pictures  
http://gay.adultgalls.com/?page.felipe
  gay images gay romance novels gay dating service gay canada gay christian dating

15 prooknann | E-mail | Web | 21. března 2018 v 4:33 | Reagovat

http://prooknann.ru/Izgotovlenie-i-montazh-okon-iz-alyuminiya.html - винтек

16 RobertSpava | E-mail | Web | 23. března 2018 v 0:33 | Reagovat

Ламинин чудо жизни, Норвежское чудо, ламинин отзывы, Ламинин. Laminine LPGN, LifePharm Global Network предлагает Новый маркетинговый (компенсационный) план с 1 апреля 2018. ламинин отзывы врачей, ламинин инструкция. Но Уже есть Альтернативный аналогичный продукт, дешевле в 3-7 раз и сильнее в 2 раза. Смотрите на сайте http://1541.ru/cms/lpgn-2018.php

17 meaganyu18 | E-mail | Web | 3. dubna 2018 v 18:38 | Reagovat

Started untrodden spider's web project
http://analplug.tobuy.in/?stage.baylee
adult erotic dolls erotic people erotic writing erotic readings

18 Oliverclaiz | E-mail | Web | 5. dubna 2018 v 12:56 | Reagovat

Последние андроид новости здесь <a href=http://androidusers.ru/>androidusers.ru</a>

19 desireers11 | E-mail | Web | 5. dubna 2018 v 19:52 | Reagovat

My contemporary page
http://elite.dating.blogporn.in/?gain.reina
  free datinng sites naughty singles over 50 best free dating hookup sites dating com free silver daddies dating

20 Bruceatolf | E-mail | 7. dubna 2018 v 1:23 | Reagovat

Hello. And Bye.

21 karinvg16 | E-mail | Web | 8. dubna 2018 v 1:14 | Reagovat

My new time
http://arab.girls.tv.yopoint.in/?entry-destinee
come alighra ШЄЩ…Ш§ШґШ§ЫЊ trinidad reactions

22 DavidLus | E-mail | Web | 8. dubna 2018 v 5:18 | Reagovat

Самые свежие женские новости тут <a href=http://babybynature.ru/>babybynature.ru</a>

23 johnnybe69 | E-mail | Web | 10. dubna 2018 v 20:15 | Reagovat

Fascinating girls blog    
http://teenlesbians.xblog.in/?blog.ally
   erotic sculptures sex hot prono xxx video erotic perfume

24 Thomasgat | E-mail | Web | 11. dubna 2018 v 5:30 | Reagovat

Последние компьютерные новости здесь <a href=http://devays.ru/>devays.ru</a>

25 StanleyMal | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 17:13 | Reagovat

Для того, чтобы провести отпуск в Греции, следует получить соответствующую документацию, подробнее читайте на сайте <a href=http://gturs.com>gturs.com</a>

26 JasonShulk | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 18:42 | Reagovat

Последние новости здесь <a href=http://kfaktiv.ru/>kfaktiv.ru</a>

27 BarbaraheT | E-mail | Web | Pátek v 1:44 | Reagovat

http://1uhjo.tk - your Aliexpress star sales...

28 Kevinreems | E-mail | Web | Pátek v 5:44 | Reagovat

Dartma Tavan,Dartma Tavanlar Bakida,Azerbaycanda. Temir ve tikinti. Натяжные потолки в Баку Азербайджан +994 (55) 577-00-01 email: time4soft.com@gmail.com Купить натяжные потолки, Французские, Немецкие, Китайские, Глянцевые, Бесшовные, Матовый, Глянцевый, зеркальный, Сатиновый, Двухуровневый, Парящий, Одноуровневый потолок

The Norwegian Miracle It’s NOT LAMININE anymore! AminoPure and AminoBoosters are 3-7 times more affordable, the concentration is twice as strong as Laminine by LPGN http://www.getyourboomback.com/#_l_2ps
AminoPure, AminoBoosters от Get Your Boom в 4 раза дешевле Ламинина и в 2 раза эффективнее по восстанавливающим свойствам, чем laminine LPGN. Основа та же, доктор разработчик Один и тот же -д-р Эскеланд, технология одна, сырье одно и то же, что в ламинине. Да и сам ламинин выпускался первые годы на этом Норвежском изначальном экстракте YTE. Сравнительный Ролик и Подробнеt на сайте http://1541.ru
Как зарабатывать МНОГО в этом проекте  без обязательных покупок и без копейки вложений? Расскажу в скайпе evg7773

29 ElmerKem | E-mail | Web | Dnes v 4:02 | Reagovat

<a href=http://lastnewstoday.ru/pr/adult><img>http://lastnewstoday.ru/pr/adult/images/9068b248538e.jpg</img></a>

<a href=http://lastnewstoday.ru/pr/adult>сайт знакомств без регистрации бесплатно</a>

Онлайн клуб знакомств с целью интимных встреч. Реальные встречи с противоположным полом для C... в твоем городе. Заглядывай - тебе понравится!

воронеж знакомства регистрация, mylove ru сайт знакомств, можно знакомства, badoo сайт знакомств, знакомства без логинов, знакомства без логина, веб знакомства, знакомства воронеж бесплатно, флирт знакомства, tabor ru знакомства моя страница вход, секс знакомства красноярск, знакомства без логина паролей, сайты знакомств в спб, знакомства в ростове на дону, сайт знакомств екатеринбург, знакомства без паролей и логинов, анонимные знакомства, одинокие женщины знакомства, мулов знакомства, знакомство нижний новгород без регистрации, секс знакомства ростов, секс знакомства области, знакомства московский, знакомства мулове, сайт знакомств нижний, сайты знакомств без табор, вич знакомства мир, топфейс знакомства, знакомства jolly, лав ру сайт знакомств, мобильные знакомства ru, знакомство без регистрации бесплатно девушки фото, навечно сайт знакомств моя страница, сайт знакомств для серьезных отношений в москве, jeempo сайт знакомств, знакомства ру регистрация, знакомства в ижевске, пообщаемся знакомства моя страница, пообщаемся сайт знакомств моя страница, сайт знакомств табор без регистрации, знакомства loveeto, секс знакомства екатеринбург, знакомства me, бесплатные знакомства мужчин, знакомство с родителями 2000, знакомства без регистрации г, история знакомства, краснодарские знакомства, сайт светелка знакомств, топ знакомства

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama