Mizivá procenta

9. ledna 2015 v 0:25 | cloverdee
Chci se jen zeptat duší sem občas zabloudivších, zda se někdy setkaly s testem osobnosti od dam K. Cook Briggs a I. Briggs Meyers, známý pod zkratkou MBTI (Meyers-Briggs Type Indicator), anebo prostě jako "ten, co v něm vychází ty čtyřpísmenkový kategorie".

Já osobně jsem na něj narazila už před pár lety, od té doby jsem si jej zkoušela projít na více místech a v různých podobách a výsledek je stále týž - INTJ. Kdo jste o testu už slyšeli, asi víte, co to znamená - nejvzácnější typ (prý 3 % v populaci, z toho jen 0,5 % žen). Tak jak je tedy možné, že kdekoliv se o tomto testu a jeho výsledcích vede nějaká diskuse, vyrojí se vlastně převaha INTJ? Vážně, narazila jsem na to už několikrát, na vzájemně dost odlišných fórech...

V diskusi u české mutace tohoto testu jsem narazila na vysvětlení, že je to dané tím, jací jsou INTJ narcisové, kteří si na to, čím jsou, velmi potrpí. Proto prý se právě oni v diskusi chlubí (no jasně, JÁ jsem ten výjimečný!), kdežto ostatní typy se spokojí s tím, že mají svou odpověď a nemají potřebu to vypisovat někde na internetu. Jinde jsem zase četla, že INTJ jsou přece ti přemýšliví "analytici", takže jsou to povětšinou právě oni, kdo se o takové věci zajímají a k testu se dostanou.

Já Vám nevím... Jestli navštěvujete nějaké diskusní fórum, možná to znáte. Někdo zmíní něco "výjimečného" a najednou se začínají přidávat další a další hlasy se svým "já taky". Ať už se jedná o třeba o synestezii nebo takzvanou "genialitu" na základní škole, vždycky je to stejné. A já se ptám - jak je to možné? Samozřejmě, zážitky a zkušeností lidí se opakují a kopírují, ale zrovna tohle jsou věci, na které je pohlíženo jako na něco, co je v populaci zastoupeno opravdu v mizivých procentech.

Když budu trochu nepříjemná (nedá mi to - to víte, INTJ), vzpomenu si taky na to, když začala vlna popularity slashe v řadách HP fanfiction, myslím ta úplně první. (A prosím, zdržte se raději myšlenek na to, že jsem pravěký dinosaurus, pokud si to pamatuji.) Netrvalo dlouho a opravdu drtivé procento autorek, s nimiž jsem se znala lépe či osobně, se do několika měsíců začalo objevovat s partnerkami místo s partnery. Teď mě prosím nechápejte špatně - rozhodně nejsem homofobní, ani v nejmenším ne a je mi opravdu jedno, jestli člověk chodí s mužem, ženou, koalou anebo jestli v pravidelných intervalech střídá vše zmíněné a navrch to ještě proloží úplnou asexualitou. Vážně. Jen mě zaujalo, že je to další případ něčeho, co by podle všech statistik mělo být málo četné, a najednou se "z ničeho nic" v jedné velmi úzké skupině projeví takový boom.

Tak v čem to tedy je? Scházejí se ti vyjímeční lidé jaksi intuitivně a podvědomě? Nebo mají sociologové špatné výpočty? Nebo ti lidé lžou, aby byli zajímaví?

Každopádně mi dejte vědět, jaký jste typ a co si o jeho charakteristice myslíte (o tom totiž měl tenhle výkřik být původně, no nic). Já vím, že mi bude INTJ vycházet asi vždy. Vlastně myslím, že ani kdybych si ten test nedělala a jen si přečetla všech 16 charakteristik, bylo by mi to jasné. (To je mimochodem taková sympatická vlastnost tohoto testu - většině lidí charakteristiky opravdu poměrně dost sedí. Nebo alespoň těm, co sami k sobě umí být upřímní.) Prý je s INTJ těžké žít. No, to mi povídejte :)

PS: Možná prostě chtějí být všichni jako Newton, Nietzsche, Einstein, Zuckerberg a Hawking. Tipla bych si, že mezi (obecně) blogovou komunitou budou taky všichni čistě náhodou INTJ. Severus, House či Gandalf s tím ale určitě nemají co dělat :)

PPS: Pokud neznáte a chcete, takový docela fajn neplacený na začátek (a v češtině) je třeba zde.

PPPS: A víte, jak poznáte, že Vám nekecám? No přece podle toho, že se tu tím výsledkem teď chlubím ;)

PPPPS: Fakt by mě zajímalo, kdo a jak ten test dělal třeba s Leninem. Nebo se Snapem.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 strigga | 9. ledna 2015 v 19:36 | Reagovat

Já se k těm "písmenkovým testům" dostala několikrát a pokaždé k trochu jiným - poprvé ještě na gymplu v rámci společenskovědního semináře (což byl asi ten "původní", myslím), pak nám ho jednou posílal kamarád jako vedoucím před táborem, že prý abychom si tam líp rozuměli :D, a asi před necelým rokem jsem se dostala k tomuhle - http://www.16personalities.com/ , třeba to taky znáš. Zatímco u svých předchozích pokusů jsem zásadně zapomněla tu kombinaci, co mi vyšla :D, tady si to pamatuju - vyšlo mi INFJ a sedělo to na mě tak neuvěřitelně, až jsem si říkala, že mě někdo musí sledovat zevnitř. Strašně mě potěšilo, když jsem to tehdy četla - tak nějak najednou ten pocit, že v tom nejsi sama, že tyhle pocity a věci zažívají a stejné hodnoty vyznávají i další lidi. Hrozně mě to vnitřně uklidnilo. Dneska jsem si na základě tohohle tvého článku udělala ten test podruhé a vyšlo mi INFP, ale nesedělo to na mě úplně přesně, INFP lidi jsou na mě až moc velcí idealisti - a je fakt, že u některých odpovědí jsem si v tu chvíli vůbec nebyla jistá, jestli spíš ano, nebo spíš ne, nebyla jsem v úplně nejlepším rozpoložení na vyplňování takového testu. Tak jsem si nakonec znovu přečetla INFJ a znovu se s tím vším plně ztotožnila :) všechny ty asociální záchvaty po společenských kontaktech, přehnané nadšení, když se člověk do něčeho nadchne, odpor k povrchnosti a vztahům nakrátko, pocit, že to, co dělám, musí mít smysl, musí někomu pomáhat, a když nemá a nepomáhá, je to moc špatně.. zase mě uklidnilo, že je nás na světě víc. :)
Mimochodem, na tomhle testu se mi líbí, že si nevybíráš ze dvou odpovědí, ale hodnotíš na škále. Ona je fakt spousta věcí, u kterých si prostě vůbec nejsem jistá, ale přece jen se k něčemu kloním o trošku víc, takže mi to takhle přijde možná přesnější.
Jinak mě ta tvoje otázka (ohledně "výjimčenosti") už taky hodněkrát napadla. A nevím, neznám na ni odpověď. Myslím, že je třeba posuzovat každý případ zvlášť a individuálně.. spousta lidí určitě jen chce být zajímavými, ale stejně tak může být u některých pravda to, co tvrdí ta vysvětlení, totiž že lidi jako ty se tím rádi pochlubí :), a podobné to bude i u toho boomu homosexuality. Pro spoustu lidí to byla asi jen příležitost, jak si v mládí vyzkoušet něco nového, zajímavého, vzrušujícího.. ale znám jich taky několik, kterým to zůstalo, nebo kteří se v tomhle světě pohybují dlouhé roky a jako homosexuální se vyjevili až mnohem později. (A všechno jsou to moji dobří přátelé, to jen pro pořádek, aby si někdo náhodou nemyslel, že proti nim něco mám :))
Ty máš House? Já Wilsona :D (a matku Terezu.. :D)

2 cloverdee | 11. ledna 2015 v 21:41 | Reagovat

Strigg, moc díky za skvělý komentář! :)

Především mi přijde velmi vtipné, že jsi právě INFJ - po dopsání tohohle výlevu jsem se dočetla, že to s tou výjimečností INTJ není zase tak horké ;) Ale jinak je to prima typ, vlastně je tomu mému dost blízký, jediný rozdíl je v té (dost často až na dřeň) realističnosti a analytičnosti. A o té tedy u mě opravdu nemůže být pochyb. Ale jak říkám, jinak je tu dost věcí společných - ať už jde o okamžité nadšení pro něco, přesvědčení o nesmyslnosti povrchních vztahů... No a především to, že to, co dělám, musí mít smysl. Musí. Jinak to nemá cenu.
Ty škály jsou dobré - myslím, že jsem tenhle test dělala dříve, teď jsem si jen tak pro kontrolu zopakovala ten základní. Ani nevím proč, věděla jsem, jak to dopadne.
Každopádně to, jak jsi psala o tom uklidnění, že nejsi zas až takový šílenec, že takových lidí je více - to je fakt. A taky si říkám, že tím pádem se určitě někde po světě poflakuje nějaký jiný "čtyřpísmeňák", který by to mohl se mnou zvládnout :)
Oh, my Wilson... Could I be your House? (Myslím, že ty hromady bromances mi stejně nedovolí si takovou větu užít :D)

3 strigga | 12. ledna 2015 v 17:42 | Reagovat

No, já bych popravdě někdy ráda tak výjimečná nebyla :D celkem by mi vyhovovalo, kdyby se v mém okolí pohyboval alespoň jeden jediný člověk, který by si uměl představit, co jsem zač. (Což je samozřejmě můj problém, protože si budu připadat nepochopená, i kdyby mě nakrásně všichni okolo dokonale chápali. :D Jak píše ta psycholožka na své chytré stránce pro nás INFJáky, kterou jsem díky tobě objevila: "I think I am a mystery to people. They never really understand me and part of me enjoys that. More often though, I long to be understood." Muhuhuhuhuhuhu.) Ale jak říkáš a já s tebou souhlasím: má víra v čtyřpísmeňáka je nezlomná! (Občas. :D)
Weeell, nevím, co by ti na tvou závěrečnou otázku řekla matka Tereza :D, ale koneckonců, why not. Vždycky je dobré mít u sebe někoho, kdo má svůj sarkasmus zásadně dobře podložený. :D

4 cloverdee | 12. ledna 2015 v 17:53 | Reagovat

Myslím, že "and part of me enjoys that" je velmi výstižné!
A určitě někdo takový v okolí být musí! Nebo na něj časem narazíš. Já jednoho člověka, který je fakt jako zrcadlový odraz, znám a je to velmi uklidňující. Stačí jen ten pocit, že nejsi jediný člověk v galaxii, kdo o XY smýšlí tak a tak.
Však víš jak, nemůžeme přerušit tu dlouhou tradici, kterou započali už Holmes s Watsonem (kteří, nepletu-li se, by to tedy měli mít stejně, alébrž jsou H a W předlohami, ne?) :)

5 strigga | 12. ledna 2015 v 18:11 | Reagovat

Já znám pár lidí, kteří podobně jako já smýšlejí o mnoha věcech. Asi dvěma nebo třem jsem o sobě schopná říct věci, které bych jinak neřekla nikomu, a u jednoho z nich si toho obzvlášť vážím, protože se známe sice už pár let, ale na mé poměry dost málo.. což opravdu je velmi uklidňující, to je pravda :) asi ještě víc než u člověka, který tě zná celý život. Ale na svůj zrcadlový odraz jsem ještě nenarazila. Jednou to přijde, snad. :)
Jinak souhlasím (ono jestli se nepletu, tak House i bydlel v Baker street 221B :D), ale chci být BBC-type Watson. :D Ten knížkový mi vždycky připadal jako, nerada to říkám, ale trochu idiot. (A stejně, kde toho Wilsona vzali, když si vezmeš, kolik krátkodobých vztahů stihl za ten seriál mít.. neříkala jsem už, že jsem podle popisu taky hrozný rejpal? :D Ale tak zase je fakt, že vedle House to možná jinak nešlo.. ok, nebudu nad tím přemýšlet, ještě začnu pochybovat :D)

6 cloverdee | 14. ledna 2015 v 0:14 | Reagovat

Ano, s tím "zrcadlem" se sice už známe pár let, ale ono "kouzlo" fungovalo od počátku, nikdy jsme se nemuseli v pravém slova smyslu poznávat. Prostě jsme se znali. Vlastně je to kromě uklidňujícího taky děsivé. A nebudu lhát, za ty roky to taky několikrát bylo dost obtížné :D Ale stejně si toho velmi vážím.
Samozřejmě, že BBC! Taky mi v tom jejich provedení přijde Watson mnohem lepší! (Myslíš kde vzali fanoušci toho H+W? Asi tam, kde kterýkoliv další pairing. Vody fanfiction jsou nedozírné a nezastaví se před ničím :D Vedle House... Já to nikdy nedokoukala. Ve chvíli, kdy začali sami tvůrci dělat z House šílené OOT jsem to vzdala. Ačkoliv si tak říkám, že bych to mohla přetrpět. Nějak mě teď pořád víc a víc zajímají charaktery a jejich vzájemné interakce... Ve zcela počestném smyslu toho výrazu! :D)

7 strigga | 14. ledna 2015 v 2:19 | Reagovat

Ne, myslela jsem, kde vzali, že Wilson je INFJ, když zrovna ke krátkodobým vztahům měl evidentně jistou.. inklinaci :D a ten dodatek byl o tom, že vedle House pak možná ale jiné než krátkodobé vztahy mít nešlo. :D Jinak jsem to taky nikdy nedokoukala; jednou jsem to zvládla až snad někam do půlky sedmé série, ale s tím, že jsem myslím vynechala asi půlku šesté :D taky už mě to pak štvalo. Kde vzali fanoušci H+W, si celkem představit umím, koneckonců je to pořád ospravedlnitelnější než mnohé jiné pairingy :D

8 Izák Pírko | 16. května 2015 v 22:56 | Reagovat

Jsem zřejmě INTP. Což mě štve, protože INTP by měl být podle jisté tabulky SW postav Yoda. A co je horší, jsem docela blízko INFP, což má být Luke. Myslím, že ta tabulka je špatná a zmanipulovaná. :D Osobě těmhle testům  nevěřím, i když tenhle je zrovna méně podoben horoskopu, než jiné psychologické testy, škatulkování je vždy ošidné. Je to samozřejmě lidská potřeba, ale právě proto to beru maximálně jako povyražení.
Co se týče té "homosexuality", já osobně pro to mám ono vysvětlení, že sexuální chování je hodně kulturně ovlivnitelná věc. V děloze na tebe při vývoji sexuální a romantické preference nepůsobí jen estrogen nebo testosteron, ale jejich poměry, takže se domnívám, že je to spíše taková škála a většina lidí je flexibilnější, než si v dnešní monosexuální společnosti myslíme. Ve spoustě společností byla normou (zvláště mužská) bisexualita. Tenhle jev často narůstá s tím, když je jedno (obvykle ženské) pohlaví méně vzděláno nebo izolováno a mužné přátelství je vlastně jedinou možností relativně rovnoceného romantického vztahu. Vyhraněných monosexuálů je prostě dle mého názoru o hodně méně, než si myslíme.
Já to mám s tím "módním lesbismem" vlastně naopak, nějakou dobu jsem si myslela, že jsem opravdu jen na holky, ale současně jsem skoro pět let v (úžasném a prvním) heterosexuálním vztahu dvou bisexuálů. :)

9 BenyH | E-mail | 16. ledna 2017 v 17:53 | Reagovat

I found this page on 17th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

10 MarcoT | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 10:36 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama