Co dělat, když si pták zláme křídla

14. ledna 2015 v 0:06 | cloverdee
Vítr. Sychravo. Šustivé listí létá po chodnících, víří a člověk si přeje jen dostat se co nejrychleji domů. Do tepla. Zazdít se uvnitř a nenechat ani škvíru pro mrazivý pocit větrné nejistoty. Pro jediný šustivý zvuk…
Jenže… Co když to není listí, co ševelí? Ale ne, určitě se vám jen něco zdá… Potřesete hlavou a zrychlíte krok. Teplá šála, měli jste si vzít teplou šálu, matka přece vždycky říkala že…
Tak počkat! Tohle tedy skutečně není listí! Kradmý pohled po okolí, není tu někdo jiný, kdo by to vyřešil? Ne? Tak dobře tedy…
Ach, maličký! To ty? Co sis to provedl, ukaž… Ale ne. Pták se zlomenými křídly. To je… nemilé. Hm. Měl bych to vyřešit, asi bych měl prostě… Dobrá, dobrá. Tak pojď, pojď sem. Vezmu tě domů. Do tepla. Podíváme se na to. Nebo někoho zavoláme. Jo. Určitě někoho zavoláme. To bude nejlepší.
Postarám se o tebe…

Stejně, jako po chodníku skřípe listí, ševelí mezi lidmi dobré zprávy. A ještě mnohem intenzivněji špatné zprávy. Hlad po skandálech a neštěstích. Ne?

Přijde strašná spousta lidí. Budou se chtít podívat, navštívit… Prohlédnout si ten zázrak. Ach, ty chuďátko! Zlámaná křídla! Musel sis tolik vytrpět, nebožátko malinké… A jak je roztomilý, viděli jste?

Čas běží. Malý vetřelec se neléčí, kosti srůstají, jenže… Jak létat se zlomenými křídly? A létání, to je přece ptačí podstata, není? Z toho roztomilého nebožátka se stává tak trochu obtíž. Léky, zrní, nějaké ty obvazy, co chce ještě víc? Je to přece už tak dlouho… A to ani nemluvím o tom jeho kvílení, vážně, tomu snad nikdo nemůže říkat zpěv. Ornitologové jsou švihlí.

Návštěvy pořád kolují a pokradmu si šeptají. Začíná se to protahovat, někdo by s tím měl už něco udělat, takhle to přece dál nejde… Měli bychom pomoct, možná? Co si myslíš ty?

Je to jednoduché. Někteří lidé budou ptáčka dále litovat. Chudinka, vytrpěl si (představte si to, OBĚ křídla, najednou!). A pořád je to na něm vidět, je takový smutný a zmatený... Možná (pojďte blíž, ať nás neslyší) už nebude nikdy…?

Pak tu budou ti, co chápou, jak těžké to je. Ještě pořád. A co by chtěli pomoct. Ale nemůžou dělat nic víc, než ho opatrně sledovat a být připraveni přiskočit, když dojde na nejhorší. A občas něco povzbudivého prohodit. Jak je statečný a tak. Jsou milí. Vážně.

Pár jedinců se bude pokradmu dívat bokem a špitat si, že to ten pták už vážně přehání. Jasně, bylo to hrozné, ale vážně… Jak dlouho s tím ještě bude otravovat? Jak dlouho to mají mít všichni na mysli a vážit každé slovo, každý čin? Tak už by měl prostě odletět, kosti snad srostly, ne?

Zbývá ještě několik z těch, kteří nechápou, co je na zlomeninách tak strašného. Jasně, asi to žádná sláva nebyla, ale je to dávno a každý má koneckonců své problémy. Však on se na to stejně jen vymlouvá, vyhovuje mu, že mají ostatní skákat kolem a snažit se, místo aby se snažil on. Že prý "nemůže" létat, to zrovna.

Pár lidí se možná tiše zeptá, jestli není něco potřeba. Jestli by třeba mohli něco… Kdyby se něco naskytlo. A tak. Pomohli by. I když vypadá tak odhodlaně a přesvědčeně, ať si klidně řekne, kdyby… No…

Je potřeba vážně hodně silně doufat, že si k dočasnému hnízdu nakonec najde cestu i ten druhý pták. A zazpívá: "Hej, parťáku, vždycky jsi chtěl létat, ne? Možná to teď úplně nejde, ale jednou… Jednou se to zlepší. Jednou se k tomu vrátíš. Vždyť kdo jiný, když ne ty?" A odletí. Protože ví, že se nemusí bát. Polámaný to zvládne. Zná ho přece.

Aaah, moment, co mezitím dělá náš nešťastník sám? Kterou radu si vzal k srdci, co mu přesně pomohlo? Podíváme se.

Ale…

To přece…Ano, je to tak. Ten pták nám mezi tím vším tak nějak zmizel. Vypařil se. Není.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 strigga | 15. ledna 2015 v 20:20 | Reagovat

Mně se hrozně líbí ten konec.. správně, ptáčku, já být tebou, tak se na názory všech taky vyklofnu a odletím. :) (A pak se možná někdy stavím za těmi, kdo mi pomohli, a podívám se, jestli nepotřebují pomoc zase oni.)

2 canis-lupus-maeval | 18. ledna 2015 v 14:04 | Reagovat

Ano. Ta zpětná pomoc je něco, co není úplně reflektováno, ale mělo by to tak být!

3 canis-lupus-maeval | 18. ledna 2015 v 14:04 | Reagovat

Ano. Ta zpětná pomoc je něco, co není úplně reflektováno, ale mělo by to tak být!

4 SamuelRep | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 18:10 | Reagovat

http://cargru.ru/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama