Z tvého pohledu

27. dubna 2009 v 22:26 | Rael
Já vím, naslibovala jsem vám hory-doly a taky ještě pořád dlužím tu odměnu Regilce. Jenže na mě dosedly jisté, hm, zkrátka teď není nejvhodnější doba cokoli psát a já bych nerada psala jen proto, že bych měla. S výsledkem jsem pak většinou nespokojená a myslím, že ta snížená kvalita je pozorovatelná. Může se to zlepšit zítra, nebo za měsíc, Vlk ví.
Přeci jen, jsem zkusila něco. Tak snad to nebude tak zlé.

Drabble
Salsh: Albus/Scorpius.

(Hm, divný, uvádět jména)

Prosím o shovívavost, přeci jen se s každou novou povídkou terpve učím psát o nich:)

Je to zvláštní, nějak se stalo, že píšu v ichformě a z Albusova pohledu. Nevěděla jsem, že je mi Albus až tak blízký. Taky mě překvapuje, jak často poslední dobou píšu ichformou a nejen o nich. Stárnu, zdá se:)

Pozn.: Jméno Albus skloňuji česky. Roli v tom hrají osobní sympatie:)

K ději: Znáte ten pocit být jak pod rentgenem? Musíte-li neustále plnit čísi očekávání, nebo, cítit, že byste měli plnit. Je to deprimující a svazující a brání vám to poznat, jací ve skutečnosti jste. Nenávidím to!...

Z tvého pohledu

Snášel jsem úděl prostředního dítěte.
Nepodobal jsem se vždy zábavnému Jamesovi.
Chyběla mi roztomilost malé Lily.
Táta mi mohl stokrát tvrdit, že je to má volba, ale já ve skrytu duše tušil, že si přeje, abych šel do Nebelvíru.
Viděl jsem je dívat se.
Byl jsem svázaný všemi jejich očekáváními, byť projevovali velkou dávku respektu.
Dívali se.
Scorpius ne. Neočekával ode mě nic, co bych nemohl splnit a to mě uklidňovalo.
Vydržel mi, celý den, kreslit prstem kroužky do dlaně a neztratit přitom trpělivost.
To díky němu jsem se viděl. Poprvé, já. Překvapilo mě, jak moc se nepodobám tomu Albusovi, kterým jsem si myslel, že jsem.
Vidím, co celou tu dobu viděl on.
Předtím, než jsem se takhle našel, bylo všechno zmatené, teď chápu, význam jeho miluju tě.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Regila | 28. dubna 2009 v 2:04 | Reagovat

Moc hezký, takový jemný a hrozně moc pravdivý. Myslím, že na tom není nijak znát, že o nich píšeš krátce, ani žádná snížená kvalita. Je to uvěřitelný a dost to i odpovídá mojí představě o nich. :)
S tou věcičkou pro mě vůbec nemusíš spěchat, až to půjde, tak to půjde, ráda si počkám. :)

2 Regila | 28. dubna 2009 v 2:09 | Reagovat

Ještě jsem zapomněla, ten pocit znám moc dobře, hlavně ze základky, z deváté třídy. Taky jsem to nenáviděla. Byla  to úžasná úleva, když jsem se pak dostala na střední, mezi cizí lidi.

3 cloverdee | Web | 28. dubna 2009 v 14:20 | Reagovat

Ach jo.. Proč pořád všude cpete ten slash *smutník*

Ne, vážně, já mám tvé psaní ráda, na jednu stranu to chápu a občas i tohle pojetí ráda čtu - ale někdy mi to prostě přijde líto - jakobyste už nevěřili na normální přátelství. Teda, to nenormální, výjimečný.. Promiň, tohle jsi nechtěla slyšet, ale když mě to teď tak přepadlo..

A ještě něco - předtím se viděl jinak, jaký si myslel, že je.. Ale Scorpius ho přece taky vidí /nějak/, on se teď vidí stejně - ale - je to /nějak/.. Třeba si to taky jenom MYSLÍ, že takový je. Třeba si to myslí oba..
Teď už dost plácám, nevím, proč do toho musím rýt..

Každopádně, očekávání - příšerná věc. Jsem ráda, žes o tom napsala.. A ich-forma? Taky ji nemám ráda, vždyť víš:) Ale někdy je to asi třeba, prostě jen další období.. A některé věci v er-formě nepodáš tak, jak bys chtěla.. Jo a ještě něco - že se ti píše dobře za Albuse? Myslela jsem, že jsi si toho vědomá - řekla bych, že se s ním dost ztotožňuješ.. Nebo se pletu? Pořád si myslím, že z nich, a vlastně spíš z něj, děláš něco, co není.. Ale to je otázka, protože mi vlastně nevíme, co je.. Takže, proč ne:) Jsem ráda, že tě to baví:)

4 Rael | 28. dubna 2009 v 17:21 | Reagovat

cloverdee: Já už jsem ti vlastně odpověděla v mailu:)
O tom, proč o nich chci psát slash, i když je tady i ten druhý pohled. Zkrátka je to momentálně jediný pár, u kterého slash psát můžu a já slash potřebuju. Bohužel pro vás:)
Ale určitě je popíšu i z toho druhého pohledu, jednou. Ten se mi taky moc líbí a je plný lásky mezi mužem a ženou a jednoho "obyčejného" přátelství:)

Je to tak, že všichni Albuse posuzovali ze svého úhlu pohledu. Měl pocit, že se musí chovat tak, jak ho ostatní vidí, nebo jak by ho chtěli vidět. Že musí splnit jeho očekávání. Takže se vlastně vůbec neznal. Pak se od nich odloučil a se Scorpiem mohl být sám sebou. Jsou lisé, s nimiž mohl být sám sebou. Taky se vymanil z moci těch jejich pohledů.. no, a začal zjišťovat jaký vlastně je. Tohle není jen nějaká úvaha, tohle je moje zkušennost. Máš pravdu, v tomhle ohledu jsem to byla já a ne on, ikdyž na něj to myslím taky sedne. Byl v takové obdobné roli, řekla bych. Ale za tímhle vším si stojím, protože, jak říkám, mluví ze mě zkušenost:)

Jenže já poslední dobou píšu skoro pořád v ichformě:)) Přijde mi to legrační, když se ohlédnu zpátky:)
Víš, tohle je taky divný. Já ho zprvu neměla nijak zvlášt ráda, měla jsem ráda Scorpiuse a Albuse s ním, jako kamaráda (myšleno kamaráda). Pak jsem ale začla psát a začala jsem se s ním ztotožňovat. Možná to zavinila ta ichforma a nebo jen potřebuju nějakého obětního beránka:)Nebo ho jen dokážu pochopit. Nevím, co za tím vězí. S Remem a Siriem to bylo zrovna tak. Myslím si ale, že je důležité do jisté míry se s postavou ztotožnit- jen musíš určit hrabnice a nepřesáhnout je. Nebo ztotžnit, řekla bych spíš,musíš najít něco, co spoli máte společného. V mém případě se zdá, že každá postava, kterou jsme v příběhu vym,yslela, je svým způsobem část mého já:) Komplikované, vím, ale orientuji se v tom:)
Navíc, v tomhle nesoihlasím, myslím si, že on takový byl. Tu hranici tady jsem si určila. Jen ho ještě neznám moc dobře, protože o něm nepíšu dlouho... ale, to je věc názoru, nakonec:))
Mě hlavně pobavilo to, jak jsem v tobě úplně poznala tu jednu postvu. Jo, začínám jí mít moc ráda:)) Díky tobě:)

5 Rael | 28. dubna 2009 v 17:25 | Reagovat

Regila: Děkuju:) Usilovala jsem o jistou jemnost, ale i uchopitelnost, tak jsem ráda, že se mi to povedlo. Mám pocit, že u tohohle páru si můžu dovolit být mnohem jemnější, než v případě Rema a Siria a to je příjemná změna...:)
Já chtěla hlavně říct, že si ještě můžu u jednotlivých povídek dost protiřečit, protože to, jací jsou, poznávám současně s tím, jak píšu. Je to dost opačný způsob než ten, jak se to má správně dělat, ale mě to baví:)Jsem překvapená spolu s vámi...
Jsem ráda, že se ti to líbilo.
A, napíšu ji hned, jak jen to půjde. Chci, aby to stálo za to a nějak si nemůžu poručit, pořád mám divné nálady. Snad to ale brzy přejde:)
No ano, já taky. Z domova. A i ze školy, trochu. Teď je to mnohem lepší...

6 Profesor | 28. dubna 2009 v 18:17 | Reagovat

Zajímavé. Hledání vlastní identity, to je věc, se kterou má problémy většina z nás. Když už se aspoň zhruba najdeme sami, je častým problémem se začlenit do okolí. Nevím, co je horší - nevědět, kdo jsem nebo vědět a neumět se s tím vyrovnat.

7 cloverdee | Web | 28. dubna 2009 v 18:31 | Reagovat

No, tenhle si nechám napříště - je to na trochu víc přemýšlení a ještě ten mail.. A já vážně MUSÍM otevřít ten sešit:D Snad večer, mám v plánu sem jít:)

8 Eliota | Web | 28. dubna 2009 v 19:57 | Reagovat

Hm, inu... Křičí to na mě, že jsou v prvním ročníku - ještě před zařazením. Znali už předtím? Asi ano, protože aby pochopil význam slov miluji tě, tak by musel k němu chovat nějaký hlubší vztah a ten - podle mě - během cesty vlakem nenastane.
Ovšem i přes tento můj pocit na mě to drabble působí milým, lehkým dojmem, který má hloubku.
Miluji psaní s (jasnou) hloubkou.

9 cloverdee | Web | 28. dubna 2009 v 21:03 | Reagovat

Já vím, je to každého věc, tudíž i tvoje, a znám tvůj názor - jen se mi zachtělo připomenout ten můj:) Hmm, "obyčejné" přátelství? To zní dobře, moc dobře.. Poslední dobou si říkám, co to slovo vlastně znamená.. Jaký má význam - k ničemu jsem zatím nedošla, k ničemu uspokojivému.. Spíš deprimujícímu..

No, já vím, jaks to myslela.. Mě jde ale o to, že ne vždy, kdy si myslíš, že jsi sama sebou, sama sebou opravdu jsi. Protože, co to vlastně znamená, být sám sebou? Má to mnoho podob a proto to nemůže být ono.. Nikdy asi nejsi sama sebou anebo se to sama sebou hodně mění.. Nevím, jestli mi teď rozumíš:)
Opakuju, vím, o čem mluvíš, i z tvé zkušenosti, ale.. Jsi si jistá, doopravdy jistá, že jsi sama sebou? Úplně a stoprocentně? (není to tak, jak to vyznívá, jen.. hra na detaily)

Prostě jsi v něm našla víc, než jsi viděla na první pohled - ale to je přece to krásné:)Ztotožnit se s postavou, ale nepřesáhnout hranice - umím to? Myslím, že ne.. Nemám dost možností to porovnat.. Nevím, co je lepší, jestli zůstat daleko před tou hranicí (bezpečnější) nebo ji daleko překročit (vyčerpávajícnější).. Ale jít přímo po ní? Nejsem si jistá, že to NĚKDY dokážu.. A pak, kde se taková hranice stanovuje, že..
No, já se v tom orientuji taky - stačí si přečíst tenhle příspěvek a je ti jasné, že mám praxi:D
No jistě, byl takový - podle tebe.

No, nevím - podle toho, cos psala v mailu:) Já zas tolik nerýpala - dobře, rýpala - ale nepřišlo mi, že pro samé rýpání, vážně mi šlo o to, o čem jsem mluvila:) A hlavně, s těmi omluvami.. Je vtipné, že to říkáš zrovna ty - já se ani moc neomlouvala, co tak koukám, spíš jsem konstatovala promiň a že to není to, co bych měla říkat.. Když to porovnám s tebou - vždycky, když chceš něčemu ode mě něco vytknout předchází zhruba dvacetiřádkové ospravelnění a pak dvouřádková výtka.. A nejen mě. Takže, pak něco říkej a o rýpání a omluvách:D:D Ale jsem ráda, že ji máš ráda - i když asi teda pořád nevím, jak ji (potažmo mě) vlastně vidíš..  
Mě hlavně pobavilo to, jak jsem v tobě úplně poznala tu jednu postvu. Jo, začínám jí mít moc ráda:)) Díky tobě:)

10 cloverdee | Web | 28. dubna 2009 v 21:05 | Reagovat

Poslední řádek mi zbyl z tvého komentu - zkopírovala jsem si ho tam, abych pořád nemusela rolovat nahoru - jsem to ale kůň:D

11 Emilie | 28. dubna 2009 v 22:53 | Reagovat

:)to se mi začíná líbit čím dál víc:)... přiznávám se-nejdřív jsem jim moc nefandila-bylo mi líto Rema se Siriem, i když tě chápu... ale teď-začíná mě to zajímat!... chápu Albuse, proč má Scorpia rád-Scorpius není Nebelvířan a přesto není špatný, to je přesně to, co pořád řešíme-nemusíme se chovat dobře, abychom byli dobří:)... a líbí se mi i ten náhled do Harryho rodiny, asi oprvdu měl přehnané očekávání-byl to přece hrdina(a jo, tohle je ironický ton, protože popravdě Harryho nemám ráda)... já myslím, že Harry by byl docela nštvanej, kdyby se Albus dostal do Zmijozelu-a ještě kdyby se kámošil se synem Draca... no, nevím, co jsem chtěla říct... hlavně jsem zvědavá na další tyhle slashe-baví mě to:)

12 Rael | 30. dubna 2009 v 14:27 | Reagovat

Profesor: Když to řekneš takhle "hledání vlastní identity" zní to trochu míň básnicky a okázale, než jak tady prezentuji, ale je to tak. Je to nekonečná cesta, hledání sebe sama, a toho, co bysme rádi.Navíc, získávám dojem, že když už si člověk myslí, že se našel, přijde vždy něco, co všechno rozbije. Nevím, jestli to jde, najít se. Možná v  různých částech života nacházíme části našeho já a s jinou nadcházející etapou, poznáváme část jinou. Zase se zaplétám do něčeho, o čem jsem vůbec mluvit nechtěla:)
A to je další zajímavé zamyšlení- umět se vyrovnat s tím, kdo jsme. Námět mnoha knih a příběhů, stále silný...

Eliota: Vážně? No, to nebyl úmysl. Já většinou píšu tak nějak s ohlédnutím. Postavy jsou starší, ale ohlíží se a v závěru se varcí do přítomnosti a k tomu, co jim to shrnutí minulosti přineslo. Může to proto působit místy  "mladě", ale není to tak:)
No ano, o ten milý ton jsem usilovala.
Děkuji za pochvalu:)

Emilie: :)) Bezva. Tak trochu jsem si přála nakazit tě. Tedy, nerada bych na tebe měla špatný vliv, ale víš, jak ráda si s tebou povídám o slashi a komplikovaných vztazích. Jsi takový můj partner na úvahy o Removi a Siriovi a nevadilo by mi mít tě časem jako partnera k diskuzi i o téhle dvojici:))A zkrátka bych měla radost, kdybych něco z toho nadšení, které cítím, dokázala předat dál. Tak, snad víš, jak to myslím:)
A, podařilo se mi v tobě vzbudit zájem, což je první jiskřička. Snažím se přijít na něo hodně choulostivého, co bych o nich napsala, aby ta jiskřička vzplála. Zatím s nimi ale nejsem ještě tak daleko. Zatím je to jen takové milé seznamování...
Jo, já mám Scorpiuse moc ráda, ikdyž se zdá, že píšu hlavně o Albusovi:) Ale to ho podle mě i dělá zajímavější (Scorpiuse), že o něm zatím nic moc nevíme. Asi to na to mělo vliv, že zrovna teď´jsem si ty dva oblíbila, když je teď to období přemýšlení o dobru a zlu v lidech.
Já myslím, že ani ne. V sedmičce, když mluvil s Albusem mi přišlo, že tu svou toleranci myslí dost vážně. Myslím si, že by nic neřekl a byl by i rád, že Albus jde svojí cestou. Harry to měl těžké v tom (nelituju ho, pořád ho nemám ráda:) ), že vyrůstal v rodině,kde se na něj vyšichni dívali skrz prsty. Myslím, že se toho snažil vyvarovat a nechat svým dětem svobodu. To spíš Ron musel mít vztek:))

13 Rael | 30. dubna 2009 v 14:39 | Reagovat

cloverdee: No, my jsme o některých bodech vlastně včera mluvili, tak to aspoň nemusím složitě vysvětlovat písemně:)
K tomu přátelství. Já se nad tím zamýšlela, ale očividně není správná doba na to, k něčemu docházet. Včerejšek toho byl jasným důkazem:) A ani já si nejsem jistá tím "obyčejným přátelstvím"... vím, co se tím myslí, ale ńedokážu to obsáhnout...

O komentář výš jsem se nažila něco vysvětlovat Profesorovi. O hledání sebe sama a tak a hrozně jsem se do toho zamotala a došlo mi, že narážím na stejné vzduchoprázdno, jako včera. Vlastně je posledních pár dnů právě tím obdobím hledání sebe sama. Tedy, hledáme celý život, ale v tuhle chvíli si to uvědomuju. Asi proto nebylo včera co říct- nemůžeš nic řít, když si sama nejsi jistá. Je to trochu, jako když celý život hledáš, kdo jsi. Potkáváš své různé podoby. Pak v jednu chvíli, jakoby někdo všechny tyhle zastávky vymazal a tys zůstala s čistým štítem. Deprimující. Asi to se stalo. Proto to vzduchoprázdno. Nebylo nic, za čím by se dalo ohlédnout...
Hm, měla jsi pravdu, písemně je to srozumitelnější než mluvit o tom. Tohle mi pomohlo:) Tedy, snad si rozumíme...

Ještě k těm hranicím. Já to nemůžu posoudit, jak to zvládáš. No, a nemůžu posoudit ani sama sebe, jen se snažím ovládnout:) Určitě je důležité uchovat si odstup, ale určitě tu postavu musíš chápat. Musíš v ní najít část sebe, o tom už jsem mluvila. Díky tomu pak pochopíš, proč ta postava tak jedná. Podle mě bez toho nejde psát. Budeš mít postavu, která se nějak chová, ale nebudeš vědět proč.Takže ta postava bude raogovat rozporuplně na různé situace, bude se chovat dvně a bude hrozně plochá. Nevím, jestli víš, jak to myslím. Zkrátka podle mě nemůžeš psát, aniž bys tu postavu znala i takhle vnitřně. Jinak z toho vznikne takový Eragon... tys mě na to právě přivedla s tou postavou, co se jí podobáš a teď´je všechno kolem ní mnohem jasnější.
Takže mám za to, že nutné je obojí. Odstup, ale i pochopení a splynutí. Jinak se nedá o někom psát...

14 Emilie | 2. května 2009 v 20:06 | Reagovat

:)Nekecej, já už tě prokoukla-ty na mě chceš mít vždycky špatnej vliv!:))... ok, mně by to taky nevadilo-jen o nich dvou nic moc nevím, budeš o nich muset víc psát!:)
Jo Scorpius je takovej Sirius zasazenej do realnýho světa a míň idealistickej(vážně jsem se snažila je nespojovat se Siriem a Remem!-promiň)...
nj, možná jo-já se prostě snažím na Harryho všechno schodit!:)-jsem zvyklá svoje oblíbený postavy obhajovat, i když se zachovaj špatně a neoblíbený postavy očerňovat-jinak jsem hrozně spravedlivá!:))

15 Rael | 3. května 2009 v 2:18 | Reagovat

Emilie: Dobře, máš pravdu- ale malinko provinile se přitom vždycky cítím:) Stojí mi to za to ale- vidět, že nejsem jediný zkažený tvor:)
Já se polepším. Mám s nimi jisté plány. Nejdřív ale, budu muset zapracovat na škole, což se protáhne asi do léta... jo, zním zábavně:)
To nevadí. Já ještě Scorpia pořádně vykreslím. A jsem zvědavá na to, jak se ti bude líbit. Ne, vážně tím nikam nesměřuju a nechi na tebe mít vliv:)
Já upřímně říkám, že Harryho nemám ráda. Ale na konci sedmičky mi kupodivu tolik nevadil. Možná ze všech svých špatných vlastnost vyrostl- a že jich bylo:))

16 Cross | E-mail | Web | 8. října 2011 v 10:36 | Reagovat

Docela jsem o tom četl a souhlasím s tebou....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama