Červen 2008

Hlášení

29. června 2008 v 2:32 | Rael |  -Oznámení-
Vzhledem k nekřesťanské hodině vložení příspěvku, omlouvám se za případné nedostatky článku) Sotva vidím na monitor...
Jde o takové malé orientační oznámení. Jedu na tři týdny na praxi. Já pravím, že do dírya to doslova. Budu totiž zmíněnou dobu ležet v díře, kterou si vyhrabu, a zde budu pít- chci říct zapisovat vše, co najdu (samozřejmě v takové díře nanajdete nic). To jen tak bokem))
Důležité ale je, že jedeme kopat v místa, kde vlci dávají dobrou noc (možná i Remus?), tudíž budu naprosto odříznutá od internetu. A aby toho nebylo málo, následuje další praxe a tak až do konce srpna. Já netvrdím, že se domů nedostanu celé prízdniny- doufám, že na pár dní ano. To ale bez přehánění znamená, že i na internet se dostanu během prázdniny jen na chvilku... a kdy ta chvilka nastane, nemám ponětí. Minimálně tyhletři týdny budu ale mimo. A možná pak dalších pět...
Netušíte, jak mě to netěší, ale nedá se nic dělat. Já vám to pak všechno vynahradím- budu zaím psát aspon na papír.
Bude se mi stýskat...
Přeji pěkné prázdniny a během nich snad i "naviděnou"....))

Šachová partie 4

27. června 2008 v 19:22 | Lejdynka
Závěrečná nekatastrofa a trocha fluffu, který předznamenává jejich fluffily ever after. A taky - Sirius se vzdává.
****
****

Šachová partie 3

27. června 2008 v 19:20 | Lejdynka
Katarze.
Removy šachové figurky jsou lstivé až psychologické. Skoro bych řekla, že je v nich víc z Rema, než by si kdo mohl pomyslet.
Apropó - taky se vám zdá, že stejně všechny fandí Siriovi?
****
****

Šachová partie 2

27. června 2008 v 19:16 | Lejdynka
Pokračování hry a otázek. Ale ještě ne katarze.
Jejich druhá jména jsou kanonická - Remus John Lupin a Sirius Orion Black. O vysvětlení nikde nic nestojí, tak jsem si tu nějaká vymyslela. Ale upřímně si myslím, že vzhledem k tomu, že se Siriův otec opravdu jmenoval Orion, je mé vysvětlení dost dobře možné. John je kompletní fabulace a Remus - no, Remův otec byl nejspíš mudla (nejsem si jistá, myslím, že to v kánonu je), a kde jinde by vzal jméno 'Remus?' Takže, i tohle vysvětlení je docela pravděpodobné.
****
****

Šachová partie 1

27. června 2008 v 19:11 | Lejdynka
Tohle je takové kombinovaná věc. Zaprvné je to upgrade na Siriovo utrpení - je to stejně časově zařazené a mluví se tam o stejné kanonické události, o vydědění Siria z rodu Blacků. Tyhle dvě povídky spolu nemají nic společného, jsou to odlišné časové linie (jak dobře víte, já mám úchylku na to spojovat povídky do sequelů - tady tohle sequel není).
Zadruhé se to odehrává v šestém ročníku, a to konkrétně před Proměnami (Proměny - jak se dají dohromady James a Lily, v sedmém ročníku, je to na našem blogu), kde už jsou Sirius a Remus oficiální pár. Tudíž je to takový prequel.
Zatřetí - tohle je nejranější období jejich vztahu, aneb preslash. Ještě se tam neděje nic moc slashového, jen se tam místy objevují myšlenky, které na to odkazují. Není to o tom, jak se dají dohromady (možná taky někdy bude), ale spíš o tom, co k tomu vedlo.
Začtvrté - jistě vás překvapí Siriova neochota začít mluvit a jeho reakce na Rema, protože znáte Ještěrku. Jenomže tohle je jejich úplný začátek, kde se v sobě Sirius ještě vůbec nevyzná, a kde nikomu kolem sebe nevěří, tím méně Removi, u kterého si není moc jistý, co k němu cítí. Já sama si myslím, že on o svých rodičích nemluvil skoro vůbec, a pokud opravdu měl nějaké rány, nikdo o tom nevěděl. James možná věděl, že vztahy mezi Blackovými mají k ideální rodině daleko, ale neznal podrobnosti. Sirius je prostě takový ten typ člověka, co je ochotný kdykoli kdekoli komukoli pomoct, kohokoli vyslechnout (myslím tím Rema nebo Jamese, možná i Petra, když má dobrou náladu), ale sám se nikomu s ničím nesvěřuje, zlehčuje to a umíněně si pomoct nenechá.
Jinak je to tedy preslash/angst/friendship, s nejnižším ratingem, hlavní postavy jsou Sirius, Remus a set šachových figurek. Je to také jednorázovka, ale znáte blog.
Zinková mast opravdu existuje, i když nevím, jestli by dokázala provést to, co tady provedla Siriovi.
Šachy jsem od nikoho nekopírovala, děkuji pěkně, dokonce i verše jsou všechny moje, a proč tam jsou, to vám nepovím, asi to chtělo zmetaforizovat. Prostě mě napadlo černé království Rema Lupina a pak mě napadaly pořád další. Myslím, že za tuhle říkačkovou mánii může Rael :) A to s hřebíčkem a střevíčky - ono se s tím nic jiného nerýmuje a hřebíček jsem tam prostě dát musela, takže tu salomovitost omluvte ;) (Salome - Karel Kryl, už je tu někde odkaz, myslím že u Star of the County Down)
Hřebíčkové cigarety s vanilkovou příchutí existují a vanilkový kouř vážně uklidňuje.
Psala jsem to taky z důvodu hodně špatné nálady, ale formovalo se to v průběhu. Nepřemýšlela jsem o tom předem, na začátku jsem netušila, kam to dojde. Toliko k procesu tvůrčího psaní.
****
****

Myšičky

24. června 2008 v 22:47 | Lejdynka
Další ze série malých zvířecích básniček, tentokrát věnovaná Mardom, vysvětlím za chvilku :)
Tentokrát - a to se přiznám - jsem se nechala inspirovat jednom rozhovorem, který jsem kdysi kdesi v neděli ráno vedla s Mardom, týkalo se to Petra, kterého já nikdy neobhajovala a vždycky jsem si říkala, že ten se musel špatný narodit. No - změnila jsem názor už předtím, ale ten rozhovor mě v tom mírně utvrdil; navíc jsem si poslechla něco o důvodech a další názor, proč ano a proč ne. Takže, pro radost tobě ;)
No, a druhou částí věnováno Rael, protože co si budeme povídat, je to další z těch vlčkoidních říkaček, ke kterým mě inspirovala zase ona :)
Je to symbolické, tady jsem na fanfiction myslela a taky to podle toho vypadá. A slash se tam vloudil taky, docela patrně. Nemohla jsem si pomoct, pardon! :)
Asi pochopíte, kdo komu a kdo s kým. Kdyby ne, dva myšičkové páry jsou samozřejmě rodiče našeho drahého Harryho a další párek, který, když se zamyslíte, nad tím, jaký já jsem shipper, snadno odhalíte. Hlavní myšička, ta nejukřičenější, je asi jasná.
Nikdo nic netuší a ještě ho lituje. Proč ne.
Takže asi takhle. Bůhví, jak to předtím vypadalo, nebo spíš tenkrát.
PS: Mám slabost pro slovo 'myšička.' :)
PPS: Doba vzniku - dneska v podvečer v autobuse, psala jsem si to do mobilu neb jsem jako obvykle neměla papír. Aneb vivat metoda píšu-všude-o-jakýchokoli-blbostech-a-je-mi-jedno-kdo-mi-civí-přes-rameno :)
****

Malý vlček

22. června 2008 v 18:14 | Lejdynka
Je to tak trochu jiný pohled na Červenou Karkulku. Pohled malého vlčka. Já ho nikdy neměla tendenci obhajovat, nevím, co dělám teď, ale každopádně - tohle mě napadlo ve čtyři ráno, tak jsem si to napsala a řekla si - proč ne.
Věnováno Rael. Je to něco jako tvoje básničky pro malé vlkodlaky, podobný rytmus, obávám se, ale skoro až záměrně - chtěla jsem ti to věnovat. Snad se ti to bude líbit *
Může to být o Removi, ale taky nemusí.
A pro změnu tam není Sirius, leda-že by se ho ptal, a ledaže by tohle celé bylo symbolické, což taky může být :)
****
****

Snídaně u Lupina

19. června 2008 v 19:04 | Lejdynka
Další krátký fluffový překlad, do kterého jsem se zamilovala nejen kvůli tomu, že podobný motiv už jsem někde použila, ale i pro ten nádherný konec. Je to smutné a melancholické, ale je to i romantické a něžné. Sirius tam vystupuje jako rozumnější člověk, než by si kdo pomyslel.
autorka: KBK
překladatelka: já aneb Lejdynka
rating: R (nejnižší) - aspoň to předpokládám, psané to tam nebylo
Je to odpověď na výzvu tohoto znění: Ztráta jednoho z pěti smyslů - chuť, hmat, čich, zrak nebo sluch (archiv, ze kterého jsem to sebrala, je postavený na challenges aneb výzvách); jen tak btw je tam na tuhle výzvu ještě jedna povídka, ale ta už není tak skvělá, nehledě na to, že má rating 17. No, kdo chcete, jmenuje se to Learning To See.
originální znění povídky: Breakfast At Lupin's (předpokládám, že tohle je slovní hříčka, založená na Breakfast at Tiffany's aneb Snídaně u Tifannyho)
tady je ta povídka v originále (to pro cloverdee, aby mi mohla opravit chyby z hlouposti): http://www.overvolt.net/hobbiesodd/fqf/firstwave/104kbk.html
archiv veškerých povídek, na kterém jsem to našla, je tady, a tohle není jediná, co tam stojí za čtení: http://www.overvolt.net/hobbiesodd/fqf/firstwave/archive.html
postavy: Remus/Sirius, as usual
N/A: Je to AU, kvůli tomu tématu. Ta informace, která je motivem celé povídky, může ale být jen jediná věc, která je v téhle povídce AU. Remus už je známý vlkodlak, a žijí se Siriem u něj, to může znamenat, že se to odehrává po třetím díle, za éry Lying Low at Lupin's, aneb v dobách kdy Brumbál poslal Siria za Remem, aby se u něj načas schoval. Aneb čtvrtý díl. S AU-prvkem navíc.
Nebo - a to se mi líbí víc - to může být úplné AU. I časově, i tématicky. Sirius s Remem můžou žít spolu, u Rema, může být už dávno po válce.
Nehledě na to, že slash Remus/Sirius je oficiálně považovaný za AU jako takové :)
Poznámky k překladu:
Ten hemenex - vím, že to není v originále, ale mnozí ne-Angličani neví, jak vypadá klasická anglická snídaně, tak jsem to doplnila, aby to bylo věrohodnější (překladatelský úzus, a tím si buďte jisti, pže jsem to slyšela na semináři :))
To = potvrzení opaku, tak jsem to pochopila, tak to asi bude a tak by to spoustě lidí zase nedošlo, myslím. Takže jsem tam kousek dodala.
'Known werewolf' jsem také trochu rozvedla, aby bylo lépe pochopeno. 'Známý vlkodlak' by neodpovídalo smyslu, nejde o to, jestli je něčím slavný, ale o to, že o něm lidé vědí, co je, kvůli tom Ritině článku v Denním Věštci.
Fingerspelling - lépe jsem to nevymyslela. Bude to prstová abeceda, ale potřebovala jsem dodat to 'do vzduchu,' aby to znělo víc česky. Byla jsem v pokušení napsat tam 'do dlaně,' to by bylo nádherně romantické, ale originál je originál :)
A ne že by tenhle úvod nebyl pomalu delší, než celá ta povídka :P
****
****

Šedá myš

19. června 2008 v 0:06 | Rael |  -Říkanky pro nejmenší (vlkodlaky)-
A něco o Petrovi...
Šedá myš
Malá myška, velké srdce,
velkou tíhu v sobě nese.
Není myška zbabělá,
kuráže jen málo má.
Malá myška, kožich šedý,
nakonec vás všechny zradí

Abeceda

19. června 2008 v 0:05 | Rael |  -Říkanky pro nejmenší (vlkodlaky)-
Slíbila jsem "abecedu"
Abeceda
Z abecedy poskládám
slova která dobře znám.
L je láska, když mám rád,
K je dobrý kamarád.
H je hvězda, která září
na obloze, ve tvé tváři.

Kentauři

19. června 2008 v 0:04 | Rael |  -Říkanky pro nejmenší (vlkodlaky)-
Kentauři
Lesy s dlouhým lukem hájí,
střelbou příchod oznamují.
Vočích jiskru dávných let,
kdy obývali tento svět.
Tělo koně kentaur má.
tváří člověkem se býti zdá.

OSD-3.kapitola

18. června 2008 v 17:02 | cloverdee
3. kapitola
Uprostřed uzlovaného koberce byl šálek. V šálku byl čaj. Jeho jemná vůně se rozlévala všude kolem. Do prázdného "kolem". Byla tak něžná a lákavá, bylo v ní cosi známého a přesto se vzdalovala. Stačilo se jen trochu přiblížit jejímu poznání a rychle se vyvlékla. Ale elegantně.
To je řeč pořád o čaji. Ta, na níž by popis možná také seděl, se nacházela o kousek dál. Kolena pod bradou a hlava mírně nakloněná. V očích se blýskalo světlo svíčky, tedy alespoň to budilo ten dojem. S lehkým zájmem nahlížela na svůj protějšek. Na starého přítele.
Opodál se válely dva páry bot.

Spáč

18. června 2008 v 16:06 | Lejdynka
Abych nebyla tak pozadu za velice aktivní Rael, přidávám další kousek ze své tvorby. Tedy, mé - on je to překlad.
autorka: Ravenna Archambault
odkaz na originál: http://www.fanfiction.net/s/4299766/1/Sleeper
rating: R (ten nejnižší)
žánr: romance/přátelství - trocha překladatelského fluffu, shrnuto a zesručněno
pár: Remus Lupin/Sirius Black
N/A: Nepřipadá vám ten konec jako krásná pointa? :)
****
****

Úprava

17. června 2008 v 0:07 | Rael |  -Oznámení-
Informačně: Upravila jsem, dosti razantně, kapitolu Brána do města neřestí k AA. Ne, že bych byla posedlá upravováním, síš mě to štve. Ale já už v únoru vědědla, že je tam něco špatně. Tehdy bych nepřišla na to, co. Odpověd se dostavila sama. Byla to Siriova reakce. Takže malá změna, no... Stejně se v nejbližších dnech chystám upravit kapitolu Zpověd a hru azkabanského vězně. Důvody stejné...
toliko informačně.
Sladké sny.)Bouřka v očích, bouřka v srdci

16. června 2008 v 22:56 | Rael
Není slash.
A kdyby jste to nepoznali, je to o Siriovi.))

Touhy

16. června 2008 v 22:54 | Rael |  -Říkanky pro nejmenší (vlkodlaky)-
Touhy
Na obloze havran krouží,
snést se na zem marně touží.
Křídla má, on létat chtěl,
jak s tím přestat zapomněl.
Každý z nás je trochu pták
atak trochu vlkodlak.

Milenci

16. června 2008 v 22:53 | Rael |  Al Aaraaf (Vlk v nás)
Milenci
Pod vrbou, tam u jezera,
čekal na mě do večera.
Nepřišel jsem, já strach měl,
že milovat mě zapomněl.
Čekal a já nepřišel,
on políbit mě pouze chtěl.

Strach

16. června 2008 v 22:52 | Rael |  -Říkanky pro nejmenší (vlkodlaky)-
Strach
Když se na zem soumrak snáší,
do srdcí nám úzkost vnáší.
Luno, luno, zajdi přece,
nemáš právo vládnout lesem.
Utíkal a věděl přece,
že před úplňkem neuteče.

Matematika

16. června 2008 v 22:51 | Rael |  -Říkanky pro nejmenší (vlkodlaky)-
Matematika
Počítám hvězdy, jedna, dvě,
každá má na obloze místo své.
Počítám hvězdy, tři a čtyři,
každá nebem si za svým míří.
Počítám hvězdy, pět a šest,
všechny nám umí hlavu splést.
Počítám hvězdy, znám je nazpaměť,
dokud nevyjde úplněk.

Nebeské stádo

16. června 2008 v 22:50 | Rael |  -Říkanky pro nejmenší (vlkodlaky)-
Nebeské stádo
Na obloze ve své stáji,
stádo koní hvězdy chrání.
Každý den se chodí pást
na Bereničin vlas.
Každý den pak chodí spát
do kolébky z mléčných drah.