Moje pojetí Slashe-neslashe

24. června 2007 v 23:08 | Rael |  -Oznámení-
Moje pojetí Slashe-neslashe
Setkávám se často s rozporuplnými názory na slash a mám pocit, že ho lidé strkají do jednoho pytle!
Nechci říkat, co slash je nebo není nebo jak by měl vypadat. Jen zkusím nastínit, co znamená slash (a navždy zůstane) v mých povídkách a jaké to moje pojetí tedy je.
Inu- Všimli jste si jistě, že když slash, tak mezi Siriem a Remem. Není to proto, že by neexistovali i jiné postavy, se kterými by tohle zpracování vyznělo zajímavě- ne-li zajímavěji!
Nepředstírám- není to tak dávno, kdy jsem jakýkoli slash házela do škatulky s označením "nečitelné", ale pak se něco stalo. Dnes zajdu dokonce tak daleko, že občas přečtu i slash mezi obvyklými slash postavami (Draco/Harry, Snape/někdo), ale to spíš, aby nestála dlouhá chvíle. Mimoto- některé povídky jsou zpracované perfektně. Jen to není moje škatulka. Ze slashe Sirius a Remus pak snesu téměř cokoli (záleží na náladě :) ).
Já sama ale píšu jistý vyhraněný typ slashe, od kterého neupustím. Ne snad, že bych se bála překročit jakousi pomyslnou hranici projevu, vkusu a sexuality- jde spíš o to, co slashem míním.
Jednak- nezabývám se slashem obecně, ale postavami Siria a Rema. A tady je zakopán pes! Slash v mém podání je o vztahu mezi dvěma postavami. Ne vztahu sexuálním, ale vztahu přátelském!... Všimli jste si, že vždy končím maximálně polibkem? Nikdy neříkám- a po tom už nic není. Mlčím a neříkám nic.
Řeknu to takhle: představte si dva chlapce, oba odsuzovaní, oba sami. Oba v zásadě úplně jiní a přitom tolik stejní. Nutně mezi nimi vzniká pouto. Pouto přátelské. Ovšem ne bratrské! Bratrské pouto vzniklo mezi Harrym a Ronem, Jamesem a Siriem (a proto slash mezi nimi zkrátka stojí na hlavě :) ). Tohle pouto je čistě přátelské. Jenže mezi všemi těmi zmatenými pocity je tolik nahromaděných emocí, tolik zmatených proč a otázek, že tu nutně máme i napětí. A touhu- po opoře, poznání. Po partnerství. Partnerství založené ne na fyzickém prožitku, ale duševním, pramenícím z nejčistší důvěry, kterou takoví zmatení dospívající lidé potřebují.
Vzrušení se tu najde také, jistě. Vzrušení ze vzájemné blízkosti. Proč ne? Pocit sounáležitosti a bezpečí přece musíme oslavit! Je tu i stránka fyzická: v mém slashi končící polibkem, může ale zajít i dál. To vzrušení je ovšem přirozené. Předvedu hned-
Postavy Rema a Siria (většinou a nejen u mě) spolu mají vztah- intimní poměr, ale nejsou to homosexuálové. Tzn. že nemilují muže. Muži je nepřitahují. Přitahují se jen ti dva navzájem… Všimli jste si toho? (Neříkám že vždy, ale je to častý jev).
Proto Sirius a Remus ve slashi nemusí být vždy na chlapce :) U mě nikdy! Například Remus má ve většině mých povídek vztah s Tonksovou, kterou miluje jako ženu a která ho vzrušuje. Stejně jako je Sirius velký proutník oblíbený u děvčat a tahle záliba ho velice těší.
Oba je vzrušují ženy! Nikoli muži. A přesto se milují. Z onoho důvodu, který jsem nastínila. Potřebují se, doplnují se. Oba jsou svým způsobem prokletí a blízkost druhého jim dává pocit bezpečí a porozumění. Navíc jsou opravdu roztomilí, protože tvoří dokonale protikladný pár!
Kde se tedy bere ono fyzické vzrušení (ať už při polibku, nebo něčem víc?). Mám za to, že z lásky samé :) Tohle zní strašně pateticky! Ale je to tak. Možná namítnete, že když se mi jako muži nelíbí druzí muži, nebude mě Sirius, nebo naopak Remus vzrušovat. Podívejme se ale do jejich světa a možná pochopíme! Vysvětlovat celý ten proces by bylo zdlouhavé- a to je to! Já se ve slashi zabývám právě oním přátelství versus láska. Snažím se ukázat druhým, kde se berou ony kořeny fyzické lásky a přizpůsobivosti…. Ale- přečtěte si tvorbu! Snad porozumíte…
Závěrem: Můj slash tedy není o homosexuálním vztahu mezi dvěma mužskými postavami, protože moje postavy nejsou homosexuálové! Můj slash je o přátelství a bláznivé touze a chtíči… Je o malém světě v každém z nás!
Ehm, ehm:)… Zkrátka slash-neslash…
PS: Jestli jste se prokousali až sem, jste vážně dobří :))
PSS: Na tuhle myšlenku mě přivedla Morgana…. Spousta lidí si totiž myslí, že slash nutně znamená jen "tamto"…
PSSS: A teď už vám dám vážně pokoj :)…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Morgana Ehran | 25. června 2007 v 10:22 | Reagovat

to bylo víc než vystižné... me to uz i vysvetlovala blanch. nejde o homosexualitu - nýbrž asexualitu. právě asexualita stojí na tom, že te nekdo pritahuje at uz muz či zenam, na tom nezálezi, proste se ti nekdo líbi. takhle - celý zivot si na opačné pohlaví, pak prijde nekdo jako rem ale sam vis, ze homosexual nejsi, ale milujes stejne pohlavi:) o tom to je:) moc pekný článek, vsem antislashařům jej doporučím:)

p.s. jak jsem tě na to přivedla?:O

2 cloverdee | 25. června 2007 v 13:00 | Reagovat

moc hezký:) přesně takhle to cítím, jen bych asi neměla ty nervy a ten talent to takhle pěkně vysvětlit:)

Koukám, že s těma PS jsi na tom stejně jako já:P Jenom malá technická(a promiň mi to, ale vždyť to znáš...naše hvězdný znamení je děsně puntičkářský a detailistický:D)...píše se PS, PPS, PPPS...a tak:) Promiň, nemyslím to ve zlým, jen mi to prostě nedá:)

3 Rael | 25. června 2007 v 13:56 | Reagovat

Morgan: Blanch je chytrá holka:)... A taky moc pěkně vysvětleno- prostě si vybírají ti vlci v nás! A čert pak vem nějaká pravidla... Asi by to chtělo nějaké jiné označení než slash:)... Abychom neodrazovali "slušné" čtenáře!:)... Děkuju! To  se hodí- třeba to někoho z nich zaujme:)). No, ty jsi pořád mluvila o tom, jak slash nemusíš a jak ten náš můžeš a já zase pořád o tom, jak ho vidím jinak a pak jsem o tom začala uvažovat a přišla na to, jak je tohle téma zmatené... Takže díky tobě:)

cloverdee: Já vím:)- vždyt jste mě na to tenkrát stejně přivedli vy s Lejdynkou!... Jen jsem o tom ted začla víc uvažovat a napadla mě tahle malá charakteristika:)... Já taky tu trpělivost neměla- já se k tomu doslova dokopala!:)).

Jé-díky, zapíšu si to za uši... ale stejně to asi nezměním. Já mám takové slovní úchylky. Třeba píšu epyka s y nebo kyselina sýrová s y... a tak:)-prostě moje pravidla!:)) Jsem hrozná- ale děkuju!:)...

4 Morgana Ehran | E-mail | Web | 25. června 2007 v 15:50 | Reagovat

jj to je:) taky si myslím:) presne tak - nechme vlky žít! jiné než slash to ano:) tvoje fantasie by jistě na neco vystiznejsiho prisla:)

:))) to nehrozí:) upozorním na článek o to se neboj:) není zač:)

a jo ták... no já proste nemuzu jakkýkoliv slash - pokud neni takový jaký jsi tu popisovala. ten "váš":)

žádné díky nepřijímáme! my díky jen dáváme:)

5 cloverdee | 26. června 2007 v 16:12 | Reagovat

nu já jsem taky zapřísáhlý antislashař..a vždycky budu...ale tohle prostě jako slash neberu, v tom to je...jako třeba u Blanch...nějakých pár slashů jsem si přečtla, ale nijak tomu nepropadla...dřív jsem říkala, že nikdy...teď jsem si jich prostě pár přečetla, ale prostě nemám potřebu číst to dál, nu:)

A po jednom zážitku jsem totálně vyléčená...alespoň ze zvědavosti a prozkoumávání neznámých stránek...a z klasického slashe nejspíš taky...ještě teď je mi...brrrr:(

A jinak, to bylo jenom takový...nevím, poznámka??:) Já mám co říkat...koneckonců naše lae mluví za vše, že:) Ale všimla jsem si, žes to taky přejala...to mi přijde děsně roztomilý..takovej malej detailík:)) Ale milej:) Já se z toho lae celkem už vyléčila, lae násilně, páč jsem měla strach, že s tím budu mít problémy, až se budu učit všema deseti:)) Ale hned pak se k tomu hodlám vrátit:)))

6 Morgana Ehran | E-mail | Web | 26. června 2007 v 16:29 | Reagovat

cloverdee, já si to o sobe taky myslím, i když po tom co jsem včera napsala už ne:))) ale opravdu za to může Tofiamnina Závěť, ne já!:D ale vážně jiné, než "vaše" slashe neberu...

7 Rael | 26. června 2007 v 20:53 | Reagovat

Morgan: To radši ne-sama se ztrácím v těch mých novotvarech. Nechme to tak- my víme:)... Nechme vlky žít:)...!

... A právě to mi moc lichotí- a přivedlo mě to k tomuhle nápadu- návodu?:)...

Já si Tofiam jako autorky nesmírně vážím! Když slash- tak od ní, Lejdynky, nebo Osiku od Julie. To je v zásadě stejná káva- a jaká:)

cloverdee: To jsme na tom stejně. I když přiznávám- ted už přečtu i to, nad čímbych se dřív obracela v hrobě. Ale tak- spíš pro zajímavost. A ne vždy mě zaujme... Nejradši mám ten náš slash:) A ještě od Tofiam a Osiku:) Ten můžu právě proto, že je vlčí... takže vlastně neslash:)

Ale zprvu bych nepřečtla ani ten. A už vůbec ne napsala:)..

Se mnou je to čím dál horší- jsem líná číst po sobě cokoli:) Bojím se, jak jednou dopadnu! To jsem ale- zvlčela!:)

8 Egon | E-mail | Web | 27. června 2007 v 17:43 | Reagovat

Kdo by měl zájem o studium na škole čar a kouzel, nechť zanechá přihlášku na www.welcome-to-hogwarts.own.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama